top of page

İnsan Kaynaklarında Kariyer Yolculuğu: İlk Adımlar

Güncelleme tarihi: 10 Şub

Yeni mezun birçok meslektaşımın iş hayatına girmeden önce iş bulma endişesi taşıdığına eminim. Gelin bu endişenin derinlerine inelim ve kendi fırsatlarımızı nasıl yaratabiliriz bir düşünelim. Alanda gelişmek ve deneyim sahibi olmak, başarılı bir kariyer için ilk kural fakat bizi asıl zorlayan başlamak. Süreç zorlu ve yıpratıcı olabilir fakat önemli olan bu noktada pes etmemen gerektiğini bilmek. Verebileceğimiz en önemli tavsiye şu durumda ‘aktif olmak!’

Aktif olmayı geniş anlamıyla düşünüp kariyer yolcuğuna da entegre edebilirsin. Örneğin insan kaynakları ile ilgili eğitimleri, konferansları veya yapılan etkinlikleri yakından takip edebilir ve bu alanda uzman kişilerden tavsiyeler alıp çevreni ve ufkunu genişletebilirsin. Bu süreç sana olumlu bir şekilde elbet dönecektir unutma! Sosyal medya hesaplarını ve kariyer portallarını verimli, güçlü bir ağ ve sıkı bir takiple kullanman çok önemli. Bu noktada deneyim fırsatı elde etmen kaçınılmaz olacaktır unutma. Aklında tutman gereken şey ve en büyük motivasyonun hareket halinde olmak!

Fırsatı Buldum Peki Nasıl Gelişeceğim?

İnsan Kaynakları alanında kendimi nasıl geliştirebilirim? Ya da bu alanda iyi bir kariyere nasıl sahip olurum? Bu ve bunun gibi sorular alanda yeni mezun olan birçok meslektaşımızın aklını kurcalayan malum sorular. Fakat bize göre burada önemli olan nokta ‘kendini geliştirme’ isteğidir. Herhangi bir meslek grubunun dışında bireylerin kendini ilerletme ve geliştirme isteği beraberinde başarıyı kaçınılmaz kılacaktır. Aynı zamanda kariyer basamaklarını birer birer nasıl çıkacağınızı içinizdeki öğrenme ve gelişme isteği size gösterecektir.

Karşındaki Kişiyi Analiz Edebiliyor Musun?

Peki, biz insan kaynakları alanında gelişmek istiyorsak ne yapmalıyız. Öncelikli olarak insan kaynakları alanında gelişmek istiyorsanız insan ilişkilerinde kabiliyetli ve sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. Ve analiz edebilme özelliğini kazanmaya çalışın. Özellikle biz danışmanlığını yaptığımız firmalarımız için bu süreci, firma ve aday analizini yaparak uygun adayı uygun firmaya yerleştirme konusunda değerlendiriyoruz. Bu noktada karşındaki bireyi analiz edebilme yeteneği, insan kaynakları alanında kariyer hedefleyen biri için çok önemli bir nokta. Doğru adayın doğru firmaya yerleşmesi ve verim sağlaması hem mesleki olarak sizi tatmin edecek hem de iki tarafında memnuniyeti sizi mutlu edecektir.

Böylece kariyer yolculuğunuzda kişisel özelliklerinizle uyumlu işler yapmanın faydasını görecek ve gelişmek için fırsatları kendiniz yaratacaksınız.


Meryem Katılmış


Kariyer yolculuğu, bireylerin iş dünyasındaki gelişimini ve başarılarını ifade eder. Bu yolculuk, hedefler belirleme, yeteneklerin geliştirilmesi, deneyim kazanma ve başarıya giden adımları içerir. Zaman zaman zorluklarla ve başarısızlıklarla karşılaşılabilir, ancak bunlar deneyim kazanmanın bir parçasıdır. Kariyer yolculuğu, kişinin tutkularını ve ilgi alanlarını keşfetmesine, yeteneklerini en üst düzeyde kullanmasına ve kişisel ve profesyonel olarak büyümesine olanak tanır. Mentorluk, eğitim ve sürekli öğrenme bu yolculukta önemli birer araçtır. Sonuç olarak, kariyer yolculuğu, kişinin kendini keşfetme ve ilerleme sürecindeki önemli bir serüvenidir. Salutis Danışmanlık www.salutisdanismanlik.com
Kariyer

427 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page